45-061 Opole; ul. Katowicka 55

Warsztaty z obsługi i czyszczenia wentylacji mechanicznej

Poprawa jakości powietrza wewnętrznego to kolejny cel jaki sobie postawiliśmy w naszej branży
– warsztaty z czyszczenia wentylacji mechanicznej

Podstawowe prace wykonywane przez kominiarzy dotyczą obsługi przewodów kominowych.
Ich właściwe utrzymanie znacząco wpływa na jakość powietrza zewnętrznego co wielokrotnie omawiane było na łamach tego czasopisma. Należy jednak pamiętać, że zagrożenia chorobotwórcze dla naszego organizmu nie dotyczą tylko powietrza zewnętrznego.

Równie istotne jest właściwe utrzymanie przewodów instalacji wentylacyjnej w budynkach, a co za tym idzie poprawa jakości powietrza wewnątrz budynków. O tym, jak istotna jest jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń cały świat miał okazję  przekonać się w ostatnich czasach, gdy jeszcze więcej czasu spędzaliśmy w pomieszczeniach i musieliśmy szczególnie zadbać o sterylność miejsc, w których przebywamy.

W Polsce brak jest jednoznacznych regulacji prawnych wskazujących na konieczność i częstotliwość czyszczenia przewodów coraz bardziej powszechnej wentylacji mechanicznej. Co prawda w przypadku gdy sprawa dotyczy, obiektów służby zdrowia i firm związanych z produkcją i sprzedażą, żywności takie przepisy istnieją, lecz mało kto zdaje sobie sprawę, że oprócz centrali czyszczeniu poddać należy także przewody wentylacyjne. To od poziomu ich czystości bezpośrednio zależy, sprawność instalacji, jakość powietrza w budynku czy bezpieczeństwo pożarowe. Gdy już w budynku zaistnieje potrzeba czyszczenia kanałów wentylacyjnych to z powodu małej ilości wykwalifikowanej kadry w tej dziedzinie, tematem zajmują się często osoby z tzw. przypadku.

Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom społecznym i konieczności poprawy czystości powietrza w obiektach budowlanych Cech Kominiarzy Polskich podjął niełatwe wyzwanie organizacji warsztatów szkoleniowych z czyszczenia i obsługi wentylacji mechanicznej.

Warsztaty odbyły się w dniach 20-21.08.2020 w Izbie Rzemieślniczej w Opolu.

Celem szkolenia było przygotowanie do tego typu prac branży najbliższej tej tematyce, czyli branży kominiarskiej. W tym miejscu warto zaznaczyć, że to właśnie kominiarze w innych krajach Europy wykonują czynności związane z serwisowaniem wentylacji mechanicznej.

Początkowo planowano przeszkolenie kominiarzy z województwa opolskiego i pogranicza czeskiego. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania  i oprócz kominiarzy z pogranicza polsko – czeskiego w województwie opolskim na szkolenie zgłosili się przedstawiciele z dalszych części kraju reprezentując, aż 8 województw.

Polscy i Czescy Trenerzy mówili o rodzajach instalacji wentylacyjnych i sposobach ich działania. Przedstawiono najbardziej innowacyjne rozwiązania wentylacji dedykowanej do budynków jednorodzinnych. Omówiono zasady utrzymania i czyszczenia różnego rodzaju instalacji wentylacyjnych począwszy od małych dedykowanych do pojedynczych pomieszczeń czy budynków jednorodzinnych, aż po bardzo duże instalacje występujące w centrach konferencyjnych, hotelach i szpitalach. Cały zakres składał się z części praktycznej i teoretycznej. Kominiarze mieli także okazję zapoznać się ze skutkami zdrowotnymi i czynnikami chorobotwórczymi będącymi efektem, źle utrzymanych (nieczyszczonych i nie poddawanych konserwacji) instalacji wentylacyjnych.

Warsztaty zakończyły się konferencją podczas, której odbył się briefing prasowy.
ZADANIE FINANSOWANE PRZEZ SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO

Cech Kominiarzy Polskich